Comics and Manga

 

If you like comics, manga, or anime, then LFPL has just the thing for you!


  Display Sign for Graphic Novels

Graphic Novel Discussion Group @ the Main Library

Moderator:  Anthony Buchanan – 574-1611
Meets at the Main Library on the second Monday every month.

Upcoming meetings will take place on the following dates:

UnderstandingComics

Plus: Local artist Kevlen Goodner — a.k.a. the ‎ILLEST-STATOR — will be here to share some of his process for creating a comic!

Illest-StratorDarkest KnightBlack RangerPrince

 

 

 

 These four pictures were provided by Kevlen Goodner and are used with his express permission.  All rights are reserved by the artist.   

 

Hellboy_Main

 

*** Check out our Suggested Reading Lists ***


 

Do you love anime? Manga? Japanese culture?
Then check out these great upcoming programs coming to a library branch near you!

Fairdale

fdaleanimeclub

 For Ages 12 -19

 

Middletown

midtwnanime

 For Ages 11-19

Shively

ShivelyTeenAnime

For Grades 6-12

Teen Underground @ the Main Library

mainteenanime

 For Ages 12-19

 


 

Check out the Manga and Anime FAQ created by Katherine Skaggs, Library Assistant at the Highlands-Shelby Park Branch.

 


The winners  for 2016’s Will Eisner Comic Industry Awards were awarded on July 22, 2016 at Comic-Con International and are listed below.

Any titles that the library owns have been hyper-linked to our catalog so that you can reserve a copy!  

Best Short Story – Killing and Dying by Adrian Tomine, originally published in Optic Nerve #14.  It has since been published as a stand-alone book.

Best Single Issue/One-Shot – Silver Surfer #11(“Never After”) by Dan Slott and Michael Allred

Best Continuing Series – Southern Bastards by Jason Aaron and Jason Latour

Best Limited Series – The Fade Out by Ed Brubaker and Sean Phillips

Best New Series – Paper Girls by Brian K. Vaughan and Cliff Chiang

Best Publication for Early Readers (up to age 8) – Little Robot by Ben Hatke

Best Publication for Kids (ages 9-12) – Over the Garden Wall by Pat McHale and Jim Campbell (LFPL only carries the DVD of the animated series at this time)

Best Publication for Teens (ages 13-17) – Super Mutant Magic Academy by Jillian Tamaki

Best Humor Publication – Step Aside, Pops: A Hark! A Vagrant Collection by Kate Beaton

Best Digital/Webcomic – Bandette by Paul Tobin and Colleen Coover (which has since been published as  two stand-alone books)

Best Anthology – Drawn & Quarterly, Twenty-Five Years of Contemporary, Cartooning, Comics, and Graphic Novels, edited by Tom Devlin

Best Reality-Based Work – March: Book Two by John Lewis, Andrew Aydin, and Nate Powell

Best Graphic Album (New) – Ruins by Peter Kuper

Best Graphic Album (Reprint) – Nimona by Noelle Stevenson

Best Adaptation from Another Medium – Two Brothers by Fábio Moon and Gabriel Bá

Best U.S. Edition of International Material – The Realist by Asaf Hanuka

Best U.S. Edition of International Material (Asia) – Showa, 1953–1989: A History of Japan by Shigeru Mizuki (LFPL only carries the first three installments of this series at the moment)

Best Archival Collection/Project (Strips) – The Eternaut by Héctor Germán Oesterheld and Francisco Solano Lòpez, edited by Gary Groth and Kristy Valenti

Best Archival Collection/Project (Comic Books) – Walt Kelly’s Fairy Tales, edited by Craig Yoe

Best Comics-Related Book – Harvey Kurtzman: The Man Who Created Mad and Revolutionized Humor in America by Bill Schelly

Best Academic/Scholarly Work – The Blacker the Ink: Constructions of Black Identity in Comics and Sequential Art, edited by Frances Gateward and John Jennings


Best Writer: Jason Aaron, author of Southern Bastards, Men of Wrath, Doctor Strange, Star Wars, Thor

Best Writer/Artist: Bill Griffith (Invisible Ink: My Mother’s Secret Love Affair with a Famous Cartoonist)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team: Cliff Chiang (Paper Girls)

Best Painter/Multimedia Artist: Dustin Nguyen (Descender)

Best Cover Artist: David Aja (Hawkeye)

Best Coloring: Jordie Bellaire (The Autumnlands, Injection, Pretty Deadly, The Surface, They’re Not Like Us, ZeroThe X-Files, and The Massive)

Best Lettering: Derf Backderf, Trashed

Best Comics-Related Periodical/Journalism: Hogan’s Alley, edited by Tom Heintjes

Best Publication Design: The Sandman Gallery Edition, designed by Josh Beatman/Brainchild Studios


Hall of Fame:

  • Judges’ Choices: Carl Burgos and Tove Jansson
  • Voters’ Choices: Lynda Barry, Rube Goldberg, Matt Groening, and Jacques Tardi

Russ Manning Promising Newcomer Award: Dan Mora

Bob Clampett Humanitarian Award: Matthew Inman

Bill Finger Award for Excellence in Comic Book Writing: Richard E. Hughes, Elliot S! Maggin

Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award: Orbital Comics and Games (London, United Kingdom)